Solo que 5v5,o sansa la win

Aceste ghiduri te vor ajuta sa inveti mai bine sa joci

Moderatori: Moderator Global, Administrator, Moderator

Avatar utilizator
Ribéry
Membru
Membru
Mesaje: 3020
Membru din: 20 Apr 2011 22:22
Cunostinte CS: Excelente
Detinator Steam: Da
CS Status: Sper ca sa ridicam comunitatea asta!
Localitate: Stuttgart
Contact:

De curand am vazut ca,avand un pic de rabdare si perseverenta(+ skill desigur) poti castiga si solo ranked cu mare usurinta. Daca veti continua sa cititi probabil veti gasi sfaturile mele de un oarecare ajutor si veti reusi sa cresteti la un elo superior.
Eu imi voi sectiona acest articol in 3 parti: Super low elo(<1000),low elo(1000-1200) si elo-ul agreabil(1200-1400).

1)Super low elo: daca ati ajuns in situatia asta,imi pare rau de voi...Nu pierdeti speranta sansele inca va pot surade. Exista eroi in acest joc care pot cara si 3 insi de la voi din echipa,desigur si echipa adversa sa aiba minimum 1 prost:)
Veti vedea ca se poate sa aveti 4 prosti si ei sa aiba 5, si meciul poate fi facut de dumneavoastra cu lejeritate.
Eroii care castiga aproape mereu la acest elo sunt: kog'mau,mundo,tryndamere,vladimir,kennen,mordekaiser,kassadin,malzahar,twich,evelyn si Miss Fortune. Eu am scapat de elo-ul naabletoizilor cu ultimul erou.
Poate am scapat 1 sau 2 dar aceia de sus au +80% sanse de reusita.Nu au nevoie de cine stie ce support si daca stiti sa jucati 2 dintre acei eroi de sus sunteti cu win-ul aproape asigurat. La aceasta mlastina de noobi,eroii nu au crowd control,nu au auzit ce e ala exhaust pe tryndamere sau ce sunt alea warduri,junglerul este practic inexistent si,desigur nu se joaca supporti de genu janna,sona si taric la buildu lor de support si toti vor sa faca carry din orice.
Ce este cel mai important e sa stati mid sau solo pe un lane,daca nu se poate jucati un jungler si atacati la sigur,fara overextend.Snowball items sunt in mare voga la elo-ul botilor si cand 1 din echipa inamica are 18 stack-uri de mejai echipa ta va zice lucruri de genu e feedat si va vrea surrender.Evitati situatia asta,daca nu o puteti evita atunci trageti de voi si omorati-l,cu siguranta se va crede un fel de zeu si se va baga 1v2 sau 1v3
Farmati-va bine,faceti high dmg items,luati dragon si turnuri cand se iveste ocazia,nu multi vor fi MIA in timpul jocului deci veti avea un pic de libertate.
Nu faceti rage la KS si nu comentati cand va ia vreun naab kill-ul,este tot ce asteapta baietii,sa stea la taclale cu tine si sa pierdeti meciul.
Daca sunteti bun si feedat veti avea iteme de genu infinity edge in minutu 20,madred sau iteme aproximativ de acelasi cost. Veti face steamroll prin ei iar ei vor da surrender.Veti auzi certuri la echipa adversa cum ca sunteti feedat si veti castiga meciu sigur...Toti plang cand vad un vladimir cu 3000hp si 300ap cand ei au 1.5k hp si ap<100 sau AD sub 150.
Persistati cu aceste tipuri de jocuri si veti ajunge la elo-ul cel mic.
2)Low elo: daca ati fost la super low elo si ati ajuns aici,situatia e aproximativ aceeasi numai ca lumea nu mai e chiar extraordinar de proasta,dar gasesti incepatori,doi prieteni ratati care vorbesc limba lor pe chat si nu stiu engleza,feeding intentionat pt un kill pierdut si multe altele.Aici cam exista tankeri si supporti la nivel rudimentar dar,este tot aceeasi mancare de peste ca la super low elo.Aici win-ul am vazut sa fie asigurat de jungle rammus,shaco si eve.Copiii zic ca junglerii sunt praf ei nu vor sa joace cu un jungler asa ca intrebati in meta game daca poti juca jungler si daca echipa ta e de acord cu asta.
Nu prea veti putea face gankuri caci eroii din echipa ta imping prea mult si daca nu lasi pe cineva abil solo top ati pierdut jocu,totusi 1v2 top sunt jucatori care pot face fata(eu recomand jucatul cu un prieten care sa ia rolul unei Morganna,Vladimir,Kennen,Malphite,Gragas,Cho'gath).Faceti gankuri numai top,pentru ca naabii cand se vad 2v1 fac overextend si e foame de kill:D.Daca jucati jungler dps aveti un fb double kill daca executati corect:)
Sa zicem ca jocurile merg dar cineva va ia eroul sau va strica setup-ul pe care il vreti,nicio problema luati mid carry sau support cu AD carry si mergeti bot aman2 si faceti steamroll.
Nu e mare filozofie nici la cest nivel de joc dar nu feedati,la fel copiii se iau la cearta usor si pierdeti jocu pentru ca unuia ii place sa spammeze chat 20min.Mid-late game va fi un joc oarecum bun,copiii va vor ajuta cand vad ca stiti ce faceti si veti cara jocul( probabil) sua veti pierde,aici nu prea aveti nicio siguranta...jocurile nu prea trebuie sa ajunga in late pentru ca mai orice naapet stie sa faca un build dupa ce jocul a durat 50min.
Aici e cel mai greu sa cresteti...fiti perseverenti,jucati inteigent si nu va lasati ucis. Veti creste si veti trece peste acest elo cu un pic de rabdare,veti putea ajunge la elo-ul de 1200 in aproximativ o sapt de jucat cam 3 jocuri pe zi.Mult noroc


3) Elo agreabil(low dar se poate juca): La acest elo puteti gasi incepatori care au castigat 2/3 jocuri dar poate stiu ce sa faca...Aici intervin detalii mai importante,jocurile fara jungler sunt aproape pierdute din start,jocurile fara tank sunt sortite esecului mereu,iar jocurile cu support au o sansa mai mare de reusita.Daca ambele echipe sunt formate pe setup-ul:tank,jungler,AD carry,APcarry,support,aveti un joc frumos(oarecum rar la acest elo).Gameplayul va fi cat de cat slabut dar veti avea o idee ce se intampla la 1400-1600 elo.
La acest elo jucatorii vor victoria,nu sunt prosti(in cele mai multe cazuri) dar joaca slabutz.Pentru a castiga un joc rapid si frumos invatati sa jucati bine rammus/shaco jungler pentru ca pot face gank imediat dupa ce au facut level 2.Recomand guide-uri marcate cu excelent pe leaguecraft.com
Daca sunteti cu adevarat un jucator bun,veti trece de acest elo si ajunge pe la 1400 intr-un timp minim,chiar o zi daca prindeti 2/3 dintre aceeasi jucatori pe care i-ati avut in jocurile anterioare. Nu va voi da detalii despre gameplay la fiecare erou in parte,deoarece e datoria voastra sa va informati si sa intelegeti cum se joaca fiecare erou si de ce.
Nu faceti rage pentru ca nu veti i bagat in seama,veti fi bagat in genitalele parintilor si nu veti demonstra nimic. Jucati inteligent,preveniti gankuri si ajutati distrugerea turnurilor si a jungle bossilor.Cel mai important sfat,daca sunteti zeu early(5/0 pana in minutu 15 sau chiar mai multe killuri),echipa adversa va intelege ca esti cel mai periculos adversar si isi vor pastra abilitatile de crowd control pentru tine.Gaseste momentul oportun si fa-ti treaba asa cum sti,daca esti bun vei continua lantul de victorii,daca nu,te vei chinui pentru o victorie de +50minute.Daca sunteti tank sau support neaparat cumparati warduri si plasatile la buffurile inamice,dragon si nashor...Nu sunteti obligat dar este un efort in plus spre a castiga jocul.
Daca va afirmati ca un jucator bun in decursul jocurilor de 1200-1400 elo veti trece la gradul de mid elo player si veti juca jocuri cu adevarat frumoase din care veti invata singuri frumusetea acestui joc.Numai cei mai buni si cei care au o cunoastere in amanunt a fiecarui erou pot ajunge mai departe la high elo,locul unde fiecare joc e un deliciu si simti ca fiecare fight este ceva spectaculos.

Sfatul final si va las.Nu jucati furiosi! Pierdeti jocul usor injurand coechipierii,nu va dezvoltati,pierdeti timpul comentand gameplayul altora in loc sa compensati pentru ei.


Sper ca acest minithread va ajuta sa castigati jocurile solo ranked 5v5.Imi cer scuze pentru greselile de gramatica si de spelling,am scris acest thread la viteza si nu am avut multa rabdare in redactare,eu mi-am expus ideile si sper sa fie de ajutor voua,cititorilor.
Totodata vreau sa va trimit inspre ghid-ul lui Kristos "azi noob,maine pro" pentru o privire mai in depth asupra jocurilor de elo mediu si de stilul de a gandi al jucatorilor.
Imagine
Faceam belele ziua jucam fotbal peste noapte
Cu sticlele marcate la coada la lapte
Si pufaiam carpati pasam intre frati
Iar pe la 15 ani bagam in piept iarba si has
Scrie răspuns

Înapoi la “Ghiduri si Strategii”